افزایش اعتماد به نفس:

افزایش اعتماد به نفس و اصولا بهبود کیفیت اعتماد به نفس، موضوع بسیار بسیار مهمی است که در روانشناسی فردی و ارتقا مهارت های مرتبط با موفقیت فردی جایگاه اول را پیدا کرده است. افزایش اعتماد به نفس یعنی ایجاد ویژگی هایی در شیوه تفکر و عملکرد، به گونه ای که فرد از عهده کارها به خوبی برآید و در شغل و ارتباطات خود نقش موثرتر و کارایی بهتری نسبت به سابق داشته باشد. یعنی کیفیت کارایی ذهنی و عملی او در مواجه با کارها افزایش پیدا کند. سایت راز موفقیت در جهت تقویت و افزایش اعتماد به نفس افراد مقالات بسیاری ارایه کرده و در این مقاله قصد داریم با ۴ گام سریع شما را به اعتماد به نفس سالم برسانیم.
اعتماد به نفس ناشی از عملکرد گذشته شماست . امروز اولین روز از باقی عمر شماست پس عملکرد خود را از همین امروز تغییر دهید و اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.
کسی که قبلا بودید را فراموش کنید ، با افزایش اعتماد به نفس شما فرد جدیدی خواهید شد.
باورهای شما، سطح تخیل، میزان ایمان شما به آینده ای درخشان و… همگی به میزان اعتماد به نفس شما بستگی دارد.
با افزایش اعتماد به نفس ، توانایی یادگیری شما نیز بیشتر و بهتر میشود.
افزایش اعتماد به نفس با کاهش هرج و مرج های عاطفی شما همراه خواهد بود.
با افزایش اعتماد به نفس ، گذشته و فکر کردن به آن دیگر شما را ناراحت نمیکند؛ حتی اگر سطح کنونی اعتماد به نفس شما با اتفاقات گذشته و شرایط اخیر گره خورده باشد.
افزایش اعتماد به نفس باعث میشود تمایل شما به تغییر در جهت آنچه میخواهید باشید بیشتر شود.
با افزایش اعتماد به نفس شما آنگونه که قبلا بودید شناخته نمیشوید، بلکه دیگران شما را همانگونه که خود میخواهید میبینند.
با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا ۴ قدم به زنگی رویایی خود نزدیکتر شوید.

۴ گام طلایی برای افزایش اعتماد به نفس :

داشتن دیدگاه مثبت دربارۀ خود
واقع‌گرایی و مثبت‌گرایی در مورد موقعیت فعلی
استفاده از تکنیک‌های مدیریت احساسات منفی
حفظ اعتماد به نفس خویش
تقویت اعتماد به نفس و حفظ آن در موقعیت‌های دشوار بسیار چالش برانگیز است. موقعیت‌هایی مانند: شرکت در یک مسابقۀ ورزشی، صحبت کردن با فردی که خاطرخواهش هستید، سخنرانی کردن، معاشرت با افراد ناآشنا یا صحبت کردن در کلاس. خوشبختانه شما می‌توانید در همین لحظه با فکرهای مثبت راجع به خویش، فکرهای واقع‌گرایانه در مورد موقعیت، رفتار مطمئن و استفاده از تکنیک‌های مدیریت اضطراب و برآشفتگی، اعتماد به نفستان را افزایش دهید.

گام اول برای افزایش اعتماد به نفس : داشتن دیدگاه مثبت دربارۀ خود

نتایج تمرینات زیر بطور حتم شگفت زده تان می کند:
۱٫برای افزایش اعتماد به نفس تفکر مثبت را تمرین کنید.
فرض کنید قرار است در محل کار یا مدرسه سخنرانی کنید. می‌خواهید خاطر جمع باشید و توجه مخاطبان را به خود معطوف دارید. با این وجود آن طور که مایل هستید، اعتماد به نفس ندارید و نگرانید که مبادا اشتباه کنید. تفکر مثبت می‌تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس خود را بهبود ببخشید و با هر موقعیت دشواری مواجه شوید. این بر اساس همان ایده است که نحوۀ تفکر شما دربارۀ خودتان بر رفتارتان اثر می‌گذارد. اگر افکارتان منفی است (من شکست می‌خورم. این خیلی سخت است. خودم را مضحکه می‌کنم)، احتمال بروز رفتارهای منفی و ناخواسته از سوی شما افزایش می‌یابد (مثل لکنت زبان، تعریق زیاد به خاطر برآشفتگی و غیره). اگر افکارتان مثبت باشد (من موفق می‌شوم. این کار قابل انجام است. نهایت تلاشم را می‌کنم)، احتمال اقدامات مثبت را افزایش می‌دهید (صحبت کردن با آرامش و حفظ خونسردی روان‌شناختی). بر جنبه‌های مثبت خویش و کارهایی که خوب انجام می‌دهید، تمرکز کنید. آیا خوب بلدید مردم را بخندانید؟ شاید بتوانید در سخنرانی خویش از شوخی استفاده کنید تا فضا تلطیف شود. به تمام خصوصیات مثبتی که به ذهنتان می‌آید، فکر کنید. برای نمونه می‌توان به چنین چیزهایی فکر کرد: علاقه به موضوع بحث، سطح تحصیلات، توانایی خنداندن مردم، صداقت و قدرت قانع‌کنندگی.
۲٫برای افزایش اعتماد به نفس با خود صحبت کنید و به شکل مثبتی خود را تایید نمایید.
استفاده از خودتاییدگری مثبت و صحبت با خویشتن، به افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب شناختی کمک می‌کند. هنگامی که اعتماد به نفستان کم می‌شود، از جملات مثبت استفاده نمایید. مثلا «می‌توانم انجامش دهم! من قوی هستم. بزن بریم!»
۳٫تقاضای تایید یا بازخورد کنید.
افکار مثبت و نیروبخش در مورد خویشتن از طریق تعامل با دیگران تقویت می‌شوند.
از دوست، اعضای خانواده یا همکارتان بخواهید نظرش را بگوید. از آن ها بپرسید در چه کاری خوب هستید و بگویید که همه چیز روبراه می‌شود (به آن‌ها اطمینان خاطر دهید).
برای کارهایی که خودتان به تنهایی می‌توانید انجام دهید، تقاضای کمک نکنید زیرا موجب وابستگی و کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود. از دیگران تایید بخواهید، اما بر خودتان متکی باشید. این کار ساده برای بالابردن اعتماد به نفس عالی است.

گام دوم افزایش اعتماد به نفس : واقع‌گرایی و مثبت گرایی در مورد موقعیت فعلی

تمرینات خواسته شده را با جدیت دنبال کنید تا شاهد نتایج فوق العاده شان باشید:
۱- از تمرینات هدایت‌شدۀ تجسم یا تصور استفاده کنید. این تمرینات به شما در افزایش اعتماد به نفس تان کمک بسزایی میکند.
از تکنیکی استفاده کنید که با هدف دستیابی به اعتماد به نفس طراحی شده باشد. خود را به عنوان یک فرد کاملاً با اعتماد به نفس تجسم کنید که به اهدافش دست می‌یابد. مشغول چه کاری هستید؟ اطراف شما چه خبر است؟ چه حسی دارید؟ چه کسی آن‌جاست؟ به چه فکر می‌کنید؟
۲- اهدافتان را مشخص کنید.
تعیین هدف موجب افزایش اعتماد به نفس می‌شود زیرا به وسیلۀ آن احساس می‌کنیم که داریم به سوی یک چیز مثبت حرکت می‌نماییم. بر اهدافی که برای موقعیت فعلی دارید، تمرکز کنید. برای مثال، شاید هدف شما این باشد که سخنرانی خود را به بهترین شکل ارائه کنید و منظورتان را به مخاطبان انتقال دهید. هرچه اهداف بیشتری را محقق کنید، اعتماد به نفس شما نیز افزایش می‌یابد.
به اهداف فعالیتی که انجام می‌دهید فکر کنید. از خود بپرسید «از این کار چه چیزی عایدم می‌شود؟»
برای آن‌چه که قصد دارید انجام دهید، اهداف خاصی مشخص کنید. به جای فکر کردن به اشتباهات احتمالی، به تحقق این اهداف فکر کنید.
۳- جهت افزایش اعتماد به نفس ،به نتایج مثبت اعتماد کنید.
هنگامی که باور دارید اتفاق بدی رخ خواهد داد، در نهایت کارهایی انجام می‌دهید که به وقوع آن رخداد منفی دامن می‌زند. برای مثال، اگر از لکنت در صحبت خود می‌ترسید، اضطراب شما می‌تواند منجر به همین مشکل شود. اگر از لکنت زبان نگران باشید، اضطراب و برآشفتگی شما افزایش می‌یابد، ضربان قلب شدید می‌شود و در نتیجه نمی توانید تمرکز کنید و رشتۀ افکار از دستتان خارج می‌گردد.
به جای تمرکز بر مسائل منفی، بر چیزهایی تمرکز کنید که می‌خواهید رخ بدهند؛ واضح صحبت کنید و پیام خود را انتقال دهید. به چنین چیزهایی فکر کنید، «من در آن‌جا آرام، با اعتماد نفس و آماده خواهم بود و پیامم را منتقل می‌کنم.»
۴- از دیگران نظر بخواهید.
اگر دیدید که در مورد موقعیت به صورت منفی فکر می‌کنید، از شخص دیگری نیز نظر بخواهید. می‌توانید از افراد موفق در حوزۀ خود به عنوان الگو استفاده کنید. ما می‌توانیم از دیگران یاد بگیریم، با آن‌ها مانند معلم رفتار کنیم و موفقیت و اعتماد به نفسشان را تقلید نماییم.
اگر چنین شخصی را نمی‌شناسید، می‌توانید با یکی از دوستان خود تماس بگیرید و راجع به موقعیت با او صحبت کنید.

گام سوم افزایش اعتماد به نفس : استفاده از تکنیک‌هایی برای مدیریت احساسات منفی

فاصله زیادی تا اعتماد به نفس بالا ندارید! تمرینات را قدرتمندانه ادامه دهید:
۱- با اعتماد به نفس عمل کنید.
ارتباط غیر کلامی روش بسیار مهمی برای نشان دادن اعتماد به نفس به دیگران است. رفتارهایی که چنین هستند، می‌توانند به شما کمک کنند تا از درون نیز با اعتماد به نفس شوید.
صاف بایستید و سر خود را بالا نگه دارید. حالت بدن خیلی اهمیت دارد. خمودگی و غوز کردن نشانۀ احساس ناامنی و افسردگی است.
بخندید و لبخند بزنید. این نشان می‌دهد که شما راحت هستید و خُلق مثبتی دارید. کمک می‌کند که مخاطب شما نیز احساس راحتی کند.
۲- با دیگران تعامل کنید.
برون‌گرایی خبر از اعتماد به نفس می‌دهد. هرچه اجتماعی‌تر باشید، احساس اعتماد به نفس بیشتری خواهید کرد. به جای این که به خاطر اضطراب یا ناامنی پنهان شوید یا از افراد دوری کنید، به مرکز توجه بپرید و با بقیه ارتباط برقرار نمایید.
قبل از شروع سخنرانی به مخاطبان سلام کنید. از آن‌ها بپرسید روزشان چطور بوده و خوش و بش کنید. زیاد در مورد سخنرانی خویش بحث نکنید چون ممکن است بر آشفتگی شما بیفزاید. فقط بر مکالمه‌ای که با دیگران دارید تمرکز نمایید.
۳- احساسات خود را بپذیرید.
احساسات رایجی که با عدم اعتماد به نفس در ارتباط هستند، عبارتند از: آشفتگی، اضطراب، استرس، ترس و خلق افسرده. اگر به جای مبارزه با این احساسات، آن‌ها را بپذیرید، می‌توانید رفتار خود را تغییر دهید و اعتماد به نفس خویش را بیشتر کنید.
به خودتان بگویید «آشفتگی اشکالی ندارد. این یک حس طبیعی است و برای چنین موقعیتی کاملاً عادی است.»
حتما بخوانید و گوش کنید: چطور احساسمان را خوب کنیم؟

گام چهارم افزایش اعتماد به نفس : اعتماد به نفس خود را حفظ کنید

یک گام دیگر تا رسیدن به اعتماد به نفس سالم باقی مانده است. تمرینات پایانی را حتما انجام دهید:
۱- برای افزایش اعتماد به نفس حتما باید خود را دوست بدارید.
ورزشکاران و افرادی که با احترام و عشق در مورد خودشان فکر می‌کنند، احتمالاً رفتارهای مثبت‌تری خواهند داشت. عزت نفس خود را وابسته به رفتارها و اعمالتان نکنید ؛ این کار موجب اضطراب و کاهش اعتماد به نفس می‌شود. به جای آن، بدون قید و شرط نسبت به خودتان رویکرد مثبتی داشته باشید.
۵ چیز که در مورد خودتان دوست دارید را بنویسید و با صدای بلند بخوانید. به خودتان بگویید «من خودم را دوست دارم و هرگز این را فراموش نخواهم کرد.»
معضلات خودتان را بپذیرید، مثل مشکلی که با اعتماد به نفس دارید.
۲- با ترس‌های خود رو در رو شوید تا افزایش اعتماد به نفس را در خودتان ببینید.
ما باید تمام تلاش خود را بکنیم و اجازه ندهیم که ترس به مانعی برای موفقیت ما تبدیل گردد. مواجهه با ترس‌ها یکی از بهترین راه‌ها برای رهایی یافتن از آن‌ها است.
اگر از صحبت کردن در مقابل مردم نگران هستید، با تمرین می‌توانید آشفتگی خویش را کاهش دهید. مقابل دوستان یا خانواده تمرین کنید. این کار به اعتماد به نفس شما کمک می‌کند. مطمئن شوید از عزیزان خویش بازخورد دریافت می‌نمایید. بدین ترتیب اگر مشکلی وجود داشته باشد، می‌توانید آن را رفع کنید.
۳- تا افزایش اعتماد به نفس کامل، تمرین را ادامه دهید.
اهدافی که تعیین کردید را به خاطر داشته باشید و هر روز در راستای احقاق آن‌ها تلاش کنید. اشتباهات خود را بررسی کنید و آن‌‌ها را رفع نمایید.
شکست‌ها را فرصتی برای یادگیری و اصلاح خویش بدانید. این کار اعتماد به نفس شما را در دراز مدت افزایش می‌دهد، زیرا به چشم‌انداز بهتری در رابطه با اشتباهات احتمالی دست یافته‌اید.
در نهایت همه ما به عزت نفس و اعتماد به نفس به عنوان دو بال برای پرواز به سوی زندگی دلخواهمان احتیاج داریم. پس راه گریزی نیست. ما در تیم راز موفقیت دوره پرواز را به همین منظور برای شما تدارک دیده ایم تا شما عزیزان را درجهت رسیدن به اهدافتان یاری کنیم. عزت نفس پایین باعث میشود تا شما نتوانید به موقع تصمیم درست را بگیرید و به همین جهت چه فرصت هایی که از دست نداده اید. حضور شما در این سایت اتفاقی نیست. شما خواسته اید که در جهت افزایش اعتماد به نفس خود گامی بردارید و الان اینجا هستید . به شما پیشنهاد میکنیم مسیری را که شروع کرده اید را ناتمام نگذارید و گام دوم درجهت مسیر موفقیت تان را با ثبت نام در دوره پرواز بردارید. تنها دو ماه زمان بگذارید و یک عمر زندگی خود را آنگونه که مایلید خواهید ساخت، خود را به دیگران آنگونه که میخواهید شما را بشناسند معرفی خواهید کرد، دیگر در روابط خود مانند گذشته یا حتی همین اکنون دچار مشکلات نخواهید شد. دوره پرواز یک دوره تضمینی در جهت ارتقای اعتماد به نفس شما عزیزان است

منتظر نظرات ارزشمند شما هستیم 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست